Wystawa przedstawia najważniejsze zabytki Gdańska z czasów jego największej świetności w granicach I Rzeczypospolitej, takie jak Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa czy bazylika Mariacka. Zobaczymy też nieistniejące już budynki, m.in. hotele Danziger Hof i Continental, będące dawniej centrami polskiej tożsamości. Mimo zniszczeń z czasów wojny i powojennych trudności, Gdańsk został odbudowany, przywracając ducha „Aureae Portae”. Wystawa wykorzystuje technologię 3D, pozwalając porównać fotografie zniszczonych i współczesnych obiektów.
Ekspozycja przedstawia badania archeologiczne i dokumentację dotyczącą zbrodni popełnionych w czasie II wojny światowej przez Niemcy w chojnickiej Dolinie Śmierci, przybliżając tragiczną historię tego miejsca. Na wystawie znalazło się 60 zdjęć prezentujących pięć lat śledztwa prowadzonego przez IPN w Dolinie Śmierci.
Ekspozycja ukazuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej: infrastrukturę i technologie z czasów Wehrwirtschaft, czyli gospodarki wojennej, opartej na grabieży mienia i wyzysku ludności z państw podbitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Z niewolniczej i przymusowej pracy więźniów obozów koncentracyjnych i zagłady, jeńców wojennych korzystało w okresie istnienia III Rzeszy 90 proc. ówczesnych niemieckich firm. Wśród tych największych są: firma Continental, BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Siemens, Bayer, Agfa, Dr. Oetker, Hugo Boss, Allianz, Deutsche Reichsbahn (który przejął całą polską infrastrukturę kolejową), Lufthansa, Deutsche Bank, koncern IG Farben.