Odznaczenie cywilne nadawane przez prezesa IPN, ustanowione w 2015 r. przez dr. Łukasza Kamińskiego. Może zostać przyznane instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym za wybitne zasługi w działalności publicznej i społecznej dla upamiętniania historii narodu polskiego w latach 1917–1990 oraz za wspieranie IPN w sferze edukacyjnej, naukowej i wydawniczej. Medal posiada trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy.
Krzyż Wolności i Solidarności jest symbolem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego. Damy i kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności walczyli z systemem komunistycznym, który czynił wszystko, aby odebrać narodowi wartości tworzące nazwę odznaczenia: „krzyż” – to ponad tysiąc lat obecności chrześcijaństwa na ziemiach polskich i współtworzenia przez Polskę cywilizacji łacińskiej, „wolność” – to istota polskości, a „solidarność” – doświadczenie wspólnoty zrodzonej w sierpniu 1980 r.
Instytut Pamięci Narodowej wypełnia zaszczytne zadanie składania wniosków, na podstawie których Prezydent Rzeczypospolitej przyznaje Krzyż Wolności i Solidarności.
W serii „Literatura i Pamięć” ukazują się wybitne dzieła, które w czasach komunistycznej cenzury nie miały szans w pełni zaistnieć w świadomości społecznej lub których sens był w ramach polityki kulturalnej PRL przesłaniany stereotypowymi, tendencyjnymi interpretacjami. Autorzy serii, skupiając się głównie na literaturze XX w., przedstawiają też wybrane sylwetki pisarzy, utwory i zjawiska z okresów wcześniejszych, warte przypomnienia i nowych odczytań. Seria powstała z myślą o miłośnikach literatury i pasjonatach historii. Jej adresatami są zwłaszcza nauczyciele języka polskiego i nauczyciele historii oraz studenci historii i polonistyki.
Partnerem projektu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w ramach Programu Wspierania Pamięci Narodowej. Projekt został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Monografia powstała w ramach serii „Publikacje Delegatury IPN w Bydgoszczy” (t. 2). Ukazuje ona przyczyny, przebieg, rozmiary i skutki zbrodni pomorskiej 1939, czyli eksterminacji polskiej ludności cywilnej, osób chorych psychicznie oraz pomorskich Żydów w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej na terenie przedwojennego województwa pomorskiego (Pomorza Nadwiślańskiego i Kujaw).
Raport jest efektem prac zespołu naukowców pod kierownictwem dr. hab. Krzysztofa Malickiego, prof. UR, który na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadził w 2022 r. badania na grupach społecznych o kluczowym znaczeniu dla projektowania polityki edukacyjnej. Wyniki zleconych przez IPN badań na temat wiedzy historycznej Polaków i ich postaw wobec przeszłości zostały zreferowane 13 kwietnia 2023 r. podczas Kongresu Pamięci Narodowej w Warszawie. W trakcie Pomorskiego Kongresu Pamięci Narodowej prof. Malicki przedstawi szczegółową analizę badań dotyczących województwa pomorskiego.
Pomorski Kongres Pamięci Narodowej to doskonała okazji aby poznać specyfikę pracy Instytutu Pamięci Narodowej, a w szczególności jego gdańskiego oddziału. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się czym zajmują się archiwiści, edukatorzy, naukowcy, pracownicy pionu upamiętnień i poszukiwań czy biura lustracyjnego.
Czeka na Was ponad 40 wystawców.
W strefie zaprezentujemy działalność wszystkich pionów Instytutu Pamięci Narodowej.