Oczy zmruż
– przedwojenne szlagiery w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej i Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyr. Szymona Morusa
Podczas koncertu sięgniemy do utworów z przedwojennych rewii i kabaretów Warszawy, by przedstawić je na nowo, łącząc styl retro ze współczesnymi aranżacjami orkiestrowymi. Usłyszymy m.in. Ja bez przerwy śmieję się, Nikodem, Kiedy będziesz zakochany, Abram, ja ci zagram!, To ostatnia niedziela.
Oczy zmruż to jedyny i niepowtarzalny projekt będący próbą zaimplementowania muzyki typowej przedwojennej orkiestry podwórkowej do sfery klasycznej, czego efektem będą oryginalne brzmienia wykraczając poza utarte schematy stylistyczne.
Artyści:
Warszawska Orkiestra Sentymentalna
Zespół powstał z zamiłowania do repertuaru polskich scen i ekranów dwudziestolecia międzywojennego. W swojej twórczości nawiązuje do kawiarnianych, salonowych i dansingowych występów artystów, takich jak Adam Aston, Tadeusz Faliszewski czy Mieczysław Fogg.
W 2016 roku, dzięki współpracy z radiową Dwójką, ukazał się debiutancki album Umówmy się na dziś. W maju 2017 roku płyta otrzymała trzecią nagrodę w konkursie na Folkowy Fonogram Roku w ramach festiwalu „Nowa Tradycja”. W październiku 2017 roku grupa wydała swój drugi krążek Tańcz mój złoty, zaś w grudniu tego samego roku trzeci – Śpiewnik kolędowy. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości powstał album Płyń, Wisełko.
10 listopada 2018 roku Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpiła przed trzydziestosiedmiotysięczną publicznością w Koncercie dla Niepodległej na Stadionie Narodowym, wykonując piosenkę Tylko we Lwowie z muzyką Henryka Warsa i słowami Emanuela Szlechtera.
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Polska Filharmonia Kameralna Sopot powstała w 1982 roku z inicjatywy Wojciecha Rajskiego. Od 2024 roku jej dyrektorem jest Szymon Morus.
Polska Filharmonia Kameralna Sopot od początku swej działalności stale gości na renomowanych europejskich festiwalach, m.in. Schleswig-Holstein Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Praska Wiosna, La Chaise-Dieu. Wielokrotnie występowała na Festiwalu Muzycznym w Łańcucie i w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Orkiestra ma w swoim dorobku ponad 60 płyt nagranych dla wielu renomowanych firm fonograficznych, m.in. Sony Classical, EMI, Tacet, Thorofon, Sonomaster, Opus, CD ACCORD czy DUX. W 2015, po 8 latach pracy, orkiestra zakończyła nagrania wszystkich dziewięciu symfonii L. van Beetovena dla wytwórni TACET.
Szymon Morus
Doskonale odnajduje się w każdym rodzaju muzyki. Propaguje muzykę najnowszą poprzez liczne prawykonania, współpracując z polskimi kompozytorami młodego pokolenia. Realizuje również innowacyjne projekty edukacyjne dla najmłodszych odbiorców muzyki poważnej. W czerwcu 2023 roku objął stanowisko pierwszego dyrygenta gościnnego Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Począwszy od 14. edycji jest dyrektorem artystycznym międzynarodowego festiwalu – NDI Sopot Classic Festival.
Za swoje osiągnięcia został uhonorowany Pomorską Nagrodą Artystyczną w roku 2016. Jest prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane, którego celem jest współpraca z instytucjami kultury, zespołami i indywidualnymi artystami w celu tworzenia wspólnych przedsięwzięć, łączących muzykę z poezją, teatrem i obrazem. Studiował w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (klasa dyrygentury symfoniczno-operowej Wojciecha Rajskiego oraz klasa skrzypiec Andrzeja Kacprzaka) tam też uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dziedzinie dyrygentura. Od października 2013 roku związany z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki.